Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
przezbrojenie wędki
Autor Wiadomość
bercik 

uwierzytelnianie: 12345
Piwa: 46/83
Wysłany: 2016-10-20, 21:08   przezbrojenie wędki

Witajcie.
Wpadła mi ostatnio w ręce wedka Shimano twinpower 2.98 #6-8. Zastanawiam się nad jej przezbrojeniem. Tzn ściągnięcie lakieru z blanku, zmiany przelotek, rękojeści i uchwytu. I teraz mam pytanie ile mogę zejść w dół jeżeli chodzi o wagę kija i klasę aftm. I czy akcja tego kija może mocno się zmienić . Wedka jest dość mocna, moim zdaniem aż za bardzo... jako że nigdy nie bawiłem się w przezbrojenie a chciał bym spróbować. Mam pytanie jak ściągnąć lakier, tzn jakim narzędziem najlepiej było by to wykonać. Sukcesywnie będę robił zdjęcia i wklejam w tym wątku. I zadawal kolejne pytania co i jak dalej :) . Pozdrawiam :piwko
Postaw piwo autorowi tego posta

Alek_Art. 
Fly Fishing :D

Piwa: 234/133
Wysłany: 2016-10-21, 08:00   

Lakier można ściągać nożyczkami lub nożem - skrobanko tępą stroną (kantem) po podgrzaniu lakieru suszarką do włosów. Schodzi bardzo dobrze. Na zimno też można, ale według mnie łatwiej o uszkodzenie blanku, ponieważ trzeba mocniej dociskać, bo na zimno lakier nie jest taki miękki.

Co do wagi to się nie wypowiem. Skrobałem kijki tylko po to, żeby je po swojemu polakierować jeszcze raz. Nie chce mi się wierzyć, żeby na blanku było go kilka gram, ale z drugiej strony nie mam tak precyzyjnej wagi, żeby to zmierzyć. Inna sprawa jest taka, że pomiar różnicowy - czyli mierzenie wagi blanku przed i po skrobaniu - jest obarczony zawsze bardzo dużym błędem, bo za mała jest różnica wag, więc to nie ma sensu. Lepiej byłoby zważyć sam oskrobany lakier, ale tego się nie da zrobić :)

Klasy AFTM nie obniżysz, to zależy wyłącznie od konstrukcji samego blanku. Możesz jedynie mieć wpływ na to, jak się będzie ładować linką w danej klasie (bardziej lub mniej) poprzez zbrojenie po kręgosłupie lub naprzeciw kręgosłupa blanku. No w sumie można by to potraktować, jako zmianę AFTM ale w bardzo niewielkim stopniu... ;)

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Pumeks, Zet
michmiga 
Michał Migas

Piwa: 441/249
Wysłany: 2016-11-01, 21:00   

Wszystko co napisał Alek to praktycznie zamyka temat skrobania blanku -oskrobałem dziesiątki blanków kilka spostrzeżeń :
-w tańszych produkcjach tego lakieru jest całkiem sporo (monolith xt 11'#4/5 1,7g
-klasy AFTMA nie zmienisz fakt ale 2g mniej na blanku robi sam blank nieco szybszym -zmniejsza też swingweight moment bezwładności kija można sobie obliczyć wg kalkulatora
http://www.sexyloops.com/eric/moi.php
zadanie pracochłonne i czasochłonne
-można polakierować sobie na kolor jaki sie podoba :)
Przy skrobaniu trzeba uważać na uszkodzenia blanku -mi najlepiej struga się nożykami OLFA i często je zmieniam do ostatecznego wykończenia blanku stosuję papier wodny 600-1000-2000-3000 i poleruję 5000 i dużo wody. Najlepiej robi się to na jakiejś maszynie obrotowej wystarczy zwykła wiertarka z różnej śr trzpieniami ze starych blanków na które nabijam szlifowany element -szlifuje delikatnie nie za dużo by blank nie stracił swojej wytrzymałości.
Wszystko należy wykonywać starannie i bez pośpiechu -pamiętajmy też o rękawiczkach nitrylowych grafit paskudnie brudzi ręce.Wszystko następnie zmywamy acetonem albo alkoholem izopropylowym.
O lakierowaniu opowiem innym razem bo tu dopiero jest jazda :piwko

xt5_129.jpg
Plik ściągnięto 3354 raz(y) 146,94 KB

Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Pumeks, Zet
Odpowiedz do tematu