Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
Śmigłowiec :-)
Autor Wiadomość
KUBA1916 

uwierzytelnianie: 11916
Piwa: 104/64
Wysłany: 2015-04-03, 13:46   Śmigłowiec :-)

Witam,
chciałbym zaprezentować streamery szczupakowe ze śmigłem.
Hak:TIEMCO 8089 #6
Nić:UNI THREAD 6/0
Główka: Koralik mosiężny,oczy+klej,skrzydełko złote #1
Materiały:pióra siodłowe białe i brązowe z koguta,szyjne w kolorze grizzly,krystal flash,marabut biały+czerwony

P.S.Tylko proszę się powstrzymać od uszczypliwych komentarzy,że śmigła są "nie muchowe",
o tym jakimi jesteśmy wędkarzami nie świadczy metoda czy przynęta jaką stosujemy,ale szacunek jakim darzymy przyrodę,ryby i siebie nawzajem. :ok

To na tyle.
Pozdrawiam. :piwko

Więcej szczegółów
Wystawiono 10 piw(a):
Pavko, Paweł J, muchołap, Szymon, Pumeks, PiotrekW, mancio, flyangler, bercik, Kuba
KUBA1916 

Wysłany: 2015-04-03, 15:28   

Testowałem tego streamera na stawie u kolegi.Przynęta pięknie pracuje!Śmigło mieni się złocistym kolorem i nie skręca żyłki,przy wykonywaniu takich muszek należy pamiętać,aby zostawić kilka mm przestrzeni między główką,a oczkiem haczyka,wtedy śmigło będzie swobodnie przesuwało się po tym kawałku trzonka.Dodatkowo waga główki i śmigła powoduje opadanie przynęty w kierunku dna,mi to osobiście nie przeszkadza,ale jeśli ktoś preferuje naturalną pracę streamerów to polecam wykonanie "śmigłowca" z sarnią główką. :ok
Jeżeli komuś zależy na większej fali akustycznej to należy użyć znacznie większych rozmiarów śmigieł,ponieważ ten rozmiar,który użyłem ,praktycznie jej nie wytwarza.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Adriano
pientek 

uwierzytelnianie: 12345
Otrzymał 16 piw(a)
Wysłany: 2015-04-03, 20:24   Re: Śmigłowiec :-)

KUBA1916 napisał/a:

P.S.Tylko proszę się powstrzymać od uszczypliwych komentarzy,że śmigła są "nie muchowe",
o tym jakimi jesteśmy wędkarzami nie świadczy metoda czy przynęta jaką stosujemy,ale szacunek jakim darzymy przyrodę,ryby i siebie nawzajem. :ok

Bravo, zuch chopak, dlatego jesteśmy muszkarzami.
Postaw piwo autorowi tego posta

Adriano 
Adrian Milczarek

Piwa: 11/33
Wysłany: 2015-04-04, 07:54   

Widze że na forum siedzą sami krytycy... ale jak sami walą na żyłe, tuflin'a, tłuką ryby na no kilach,jeszcze inni strażnikują nie mając pojęcia o przepisach bo ZDALI EGZAMIN NA STRAŻNIKA W KNAJPIE ...to to już jest w porządku? :ok

KUBA bardzo dobry streamer :piana

Kilka osób powinno się wziąć za siebie przemyśleć co pisze i po co.... Patrzcie w swoje smrody :piwko

KUBA1916 

Wysłany: 2015-04-04, 08:53   

Myślę,że to nie krytycy,ale przede wszystkim miłośnicy muszkarstwa.Metody wędkarskiej,która jest bez wątpienia sztuką o wieloletniej tradycji i po prostu martwią się o to,aby ta tradycja nie została wyparta przez innowacyjne materiały,które są często podkradane z metody spinningowej, w celu zwiększenia skuteczności naszych much.
Ja to w pełni rozumiem i szanuję.Teraz to my wszyscy obecni na tym forum i Ci których tu jeszcze nie ma, tworzymy tradycję i będziemy mieli wpływ na kształtowanie się przyszłych pokoleń muszkarzy,dlatego musimy zadbać o to,aby choćby cząstka tej tradycji i magii muszkarstwa przetrwała.Uważam jednak,że mimo wszystko powinniśmy się szanować,udowadniać że jest to bez wątpienia najlepsze forum muchowe w Polsce,na którym wszyscy jesteśmy częścią większej "całości" i gdzie możemy dzielić się wiedzą bez sprzeczek rodem z forum flyfishing. :hahaha A innowacje pojawiać się będą zawsze,wraz z postępem naszej cywlizacji.Najważniejsze,żebyśmy nie dali się zwariować,nie wszystko co nowe jest złe,przecież kiedyś też się pojawiały nowe materiały,które na pewno wzbudzały kontrowersje,a dzisiaj są powszechne wśród "krętaczy: .Takie śmigło to przecież nie shuriken i większej krzywdy rybie nie wyrządzi. :hahaha Podsumowując zachowajmy zdrowy rozsądek! :piwko

Paweł J 

Piwa: 541/1246
Wysłany: 2015-04-04, 10:49   

Podpisuję się Kuba pod tym co napisałeś :brawo
Jeszcze dodam że śmigło nie jest nowością i jakimś diabelskim wynalazkiem :hahaha wręcz przeciwnie stara muchowa sztuczka dawno stosowana przez prekursorów
Wstawię jeszcze raz bo może w moim poście umknęło (chociaż nie wierzę w to)

http://www.galeriamuchowa...rdy/1188/Muszka
drugie zdjęcie wyjaśni kto na to wpadł i wymyślił
Wystarczy tylko nie być świętszym od Papieża :piwko

accord 

uwierzytelnianie: 11111
Piwa: 46/38
Wysłany: 2015-04-04, 12:25   

Na portalu wędkuję.pl znalazłem takie info.
"W informatorze Wody Krainy Pstrąga i Lipienia jest taka definicja sztucznych much

-sztuczne muchy obejmuja przynety wykonane na pojedyńczym lub podwójnym haczyku z dowolnej kombinacji materiałów wchodzących w skład wymienionych ponizej grup:

1.pióra i włosy

2.nici,wełny,lamety metalowe i plastykowe,słoma,rafia,korek,guma

3.lakiery i kleje

Na wodach krainy pstraga i lipienia zabrania sie łowienia na kule wodna lub przedmiot mogący ja zastapić.

Obciażenie muchy powinno byc umieszczone wewnątrz imitacji,w nimfach dozwolone jest zastosowanie korali metalowych(na zawodach ich średnica nie może przekraczać 4 mm)które mogą wystawac poza konstrukcje muchy"

Wg. tych wytycznych "śmigła " to już przynęty spiningowe.
Czy jeśli malutki woblerek uzbroję w haczyk i piórka to będzie to jeszcze muszka?

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Rafał H
Paweł J 

Wysłany: 2015-04-04, 13:16   

Z RAPR 2015 -strona PZW

1. Wędka Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
a) ...........
b) w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm

e) przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej (z tolerancją do 2 mm).

4. Metoda muchowa
4.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm. Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.

Wiesław Świstun 

Piwa: 16/73
Wysłany: 2015-04-04, 13:27   

Te wszystkie definicje , przykazy,rejestry są po to aby nam wędkarzom umilić odpoczynek-relaks nad wodą stary beton się nic nie wzrusza dla nich to kasa jest najważniejsza. Kolego -accord- nie bądż takim biurokratom -idż za postępem i nowością dokleiliście isę do tego śmigiełka jak mucha do lepu.Jak założę twisterka a on jest z gumy lub małą żabkę to to też może być jako mucha ? bo zostało wykonane z materiału w wykazie :hahaha

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
mancio
mancio 

uwierzytelnianie: 21118
Piwa: 91/99
Wysłany: 2015-04-04, 14:33   

Ooo to to to to :brawo Etycy. I zazwyczaj także etycznie walą w łeb wszystko co "etycznie i przepisowo" można zabrać. A ja to pier... Sam mam swoje sumienie. I dla mnie ważniejsze jest to, że nie walę wszystkiego co złowię po berecie niż jakieś popieprzone przepisy... Śmiech mnie bierze. Stróże prawa "muchowego" :buchacha K..wa chłopak ma pozytywną zajawkę, i założę się, że nie robi spustoszenia w rybostanie. Miałem nic nie pisać...

accord 

uwierzytelnianie: 11111
Piwa: 46/38
Wysłany: 2015-04-04, 16:11   

Mancio a czy ja wspomniałem coś o etyce? Jestem tylko ciekaw definicji "przynęta muchowa". Jaka jest granica między nią a przynętą już spiningową.
Wg. tego co Ty piszesz to w przypadku kiedy jesteśmy etyczni to nie trzeba się trzymać przepisów. To może trzeba dążyć do tego aby zlikwidować podział na wędkarstwo muchowe i inne metody. Każdy łowi jak chce byle rybie krzywdy nie robić.
Panie Wiesławie, wszyscy wiemy że niektóre przepisy są durnowate. Wiele przepisów jest niedoprecyzowanych i przez to szuka się sposobów na ich ominięcie.
Prawda jest taka że kiedy na danej wodzie jest dopuszczona metoda muchowa a spiningowa nie to kombinuje się jak ominąć ten zakaz.
Nie jestem przeciwnikiem spinningu na górskich wodach ale jeśli jest zakaz to trzeba by go respektować . :mysli

Paweł J 

Wysłany: 2015-04-04, 16:16   

Zobacz na stronie PZW RAPR -z niego wynika że śmigło jest OK

Wiesław Świstun 

Piwa: 16/73
Wysłany: 2015-04-04, 16:38   

Jak ktoś nie odróżnia kija spiningowego od muchowego to jest d.... to są dwa różne kije są wody na których się nie łowi spiningiem tylko muchowym a tego rozsądny wędkarz przestrzega tylko kłusol kombinuje.

mancio 

uwierzytelnianie: 21118
Piwa: 91/99
Wysłany: 2015-04-04, 16:43   

accord, zupełnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi... Jeszcze raz. W skrócie chodziło mi o to, że żadne przepisy i regulacje nic nie zmienią jeżeli ktoś ma nieczyste zamiary... Jeżeli komuś chodzi o złowienie i zabranie ryby to i tak to zrobi. Taką czy inną przynętą. Osobiście mam głęboko w ... te zapisy RAPR-u. Kto będzie chciał i tak zinterpretuje je na swoją korzyść, "swoją" w sensie jeżeli będzie chciał pozyskać rybie mięcho i tak to zrobi tak czy inaczej. Nie widzę nic "zdrożnego" w zastosowaniu takiego śmigła. Na pewno łowienie taką przynętą jest nie mniej "etyczne" niż oranie dociążonymi kluchami... Krótko, to nie przynęta jest niebezpieczna dla ryb, tylko to kto jej używa i w jakim celu...

pozdrawiam i Wesołych Świąt :piwko

Porębiusz 

Piwa: 55/131
Wysłany: 2015-04-04, 17:12   

accord napisał/a:

Prawda jest taka że kiedy na danej wodzie jest dopuszczona metoda muchowa a spiningowa nie to kombinuje się jak ominąć ten zakaz.
i

A gdy tylko roślinne to np.spinningista zrobi sobie wobler z marchewki,już o tym pisałem.
Powodem długich zawiłych regulaminów jest właśnie kombinatorska natura Polaka.Dzięki tej podejrzliwości wolno łowić na spinning na wodzie górskiej ale na muszkę z kulą wodną czy pałeczką tyrolską już nie.Nie trzeba być specjalnie inteligentnym aby sobie wyobrazić jak będzie wyglądał pstrąg 20cm zacięty na salmiaka 5cm uzbrojonego w dwie pełne zadziorów kotwice,a jak na mokrą dyndającą za pałeczką bądź kulą wodną.
Słyszałem że RAPR ma chronić ryby,ale tak nie jest.
Dla mnie śmigłowiec prowadzony za pomocą muchówki będzie przynętą muchową,a przywiązany do zestawu spinningowego przynętą spinningową.
Mnie ta przynęta się podoba,i ze zrozumieniem czytajcie to co pisze Paweł J,to żadna nowość,ale już dość wiekowy wabik.

Odpowiedz do tematu