Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
Slovenia Slovenia co słychać ?
Autor Wiadomość
Pumeks 

uwierzytelnianie: 12345
Piwa: 528/603
Wysłany: 2018-01-12, 12:07   Slovenia Slovenia co słychać ?

Witam . Może zechce ktoś skrobnąć kilka słów co słychać na tych wodach ? Informacje z wypraw rodaków w sieci raczej stare z przed kilku , kilkunastu lat . Zapewne ktoś z forumowiczów był tam w 2016/1017 i zechce się podzielić informacjami. Dziękuję pozdrawiam . :ok
Postaw piwo autorowi tego posta

Pumeks 

Wysłany: 2018-01-12, 19:21   

Ewentualnie info na grzegorzgorski43@gmail.com :ok

Darek K 

uwierzytelnianie: 13579
Piwa: 50/234
Wysłany: 2018-01-21, 19:42   

Cześć
Nie wiem, czy dużo moje informacje pomogą, ale we wakacje byłem parę dni z rodziną w Alpach Julijskich. Nocowaliśmy na kempie nad Socą więc musiałem spróbować wędkowania. Ponieważ nastawienie było na spędzenie czasu z rodziną więc łowiłem jednego dnia z godzinkę wieczorem i dwa kolejne po jakieś1-2 godz. rano i wieczór. Kemp był praktycznie na początku odcinka, na którym można było łowić - powyżej zakaz, ze względu na Park Narodowy ( dostępny odcinek częściowo też w parku).
Cena to chyba koło 150 EUR za 3 dni no kill (kill kosztowało coś koło 180 eur za 3 dni) - trochę drogo wyszło na godz. łowienia, ale nie żałuję.
W takich okolicznościach przyrody łowiłem po raz pierwszy - mimo, że blisko kempu trochę ludzi było. Miejscami rzeka wyżłobiła kaniony w skałach wapiennych - przy kempie głębokości około kilku- kilkunastu metrów, bywały też długie odcinki ze spoko dojściem do wody. Ryby najczęściej trzymały się głębokich dołków - szczególnie wszelkie wymycia przy/pod skałami, czy wręcz można by powiedzieć baseny wśród skał. Woda kryształ. Łowiłem głównie na nimfę - raz na suchara, ale nie mogłem wyczuć gustów rybek i dobrać się do tych najgrubszych - padł jeden pstrąg ze 30 z groszem i było parę podniesień się do muchy. Z nimf brązka z seledynowym kołnierzem, brązka z kołnierzem peacock plus czerwona nić i parkinson - takie klasyki.
Łowienie na upatrzonego głównie - wchodziło się gdzieś na skałę i próbowało podać nimfę rybie, która najczęściej widziała wędkarza (chyba, że skałka miała z 10 m ). Jak tylko coś spływało nie tak to ryba się odsuwała i przepuszczała zestaw bokiem. Jak się trafiło w jej gusta widać było jak bierze - po czym trzeba było np. skałą przejść w upatrzone miejsce, gdzie się dawało podebrać.
Każde wyjście to 3-4 pstrągi, głównie tęczaki 30-40 cm.
Na jednym szybkim przelewie i wymyciu pod skałą padł największy - 50cm plus kilka mniejszych (i nie przeszkadzało rybom, że od czasu do czasu jakiś śmiałek się trafił co spływał). To było jedyne miejsce, gdzie ze względu na wzburzoną wodę nie widziałem ryb, które łowię.
Na poznanie większej liczby miejsc nie starczyło czasu - choć jak byliśmy na spacerze wzdłuż przełomu (przepiękna wycieczka widokowa) to ryb było sporo. Poniżej przełomu brzegi normalne, niskie. Nie wiem jak niżej, bo widziałem Soce tylko na odcinku kilku-kilkunastu km.
Samą Socą zarządzają dwie jednostki - górnym odcinkiem, na którym łowiłem, jakiś Instytut Rybacki a niżej chyba coś w stylu naszego PZW. Po tym liźnięciu wędkowania wiem, że muszę się tam kiedyś jeszcze wybrać typowo wędkarsko (i nie tylko zresztą).
Tyle co mogę napisać od siebie.
Pozdrawiam

Pumeks 

Wysłany: 2018-01-22, 20:23   

Dzięki Bardzo Darek za info :piwko . Wszelkie wieści cenne. Małe rozeznanie już zrobiłem tak że idzie ku dobremu. Pozostaje drobić nogami do kwietnie :idiot

Odpowiedz do tematu