Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciężkie warunki na małej pstrągowej rzece, jak sobie radzić?
Autor Wiadomość
Piotr Zieleniak 
Zielony

Piwa: 78/167
Wysłany: 2015-03-02, 07:30   

Małe rzeczki rządzą się swoimi prawami a sposobów na łowienie jest co najmniej kilka. Jeśli chodzi o daleką nimfę to warto wyskalować sprzęt do wielkości rzeczki. Czyli krótka muchówka w klasie mniej więcej 4. Marsz i rzuty pod prąd z dopasowanym ciężarem nimfki. Warto by te nimfy były w miarę realistycznym odtworzeniem tego co pod kamieniami czy w roślinach konkretnego cieku. Jeżeli streamer to to wędka nieco mocniejsza, linka intermediate i jakieś skromne streamerki. Przy czym jeśli chodzi i o sposób łowienia to warto dostosować tempo łowienia do skali rzeczki. Oznacza to, że jeżeli podejdziesz pod taki miniaturowy dołek to trzeba w odpowiednim dystansie zatrzymać się powyżej i odczekać czasem nawet kilka minut zanim podasz muszkę. Taki spłoszony z wejścia pstrąg zazwyczaj uspokoi się i będzie do złowienia. Podobnie jest z krótką nimfą czy mokrą muszką. To zupełnie inne łowienie niż na dużych rzekach i zdecydowanie ma swój urok. Spinningiem można łowić w takich rzeczkach ryby niemal z marszu bo i dystans jest łatwo osiągalny i dyskretne ciche rzuty. Natomiast muchówką to spore wyzwanie, właśnie dlatego ta zabawa jest tak ekscytująca.
Postaw piwo autorowi tego posta
  Moderator: .

cannibalus 

uwierzytelnianie: 12345
Piwa: 306/125
Wysłany: 2015-03-03, 09:53   

ja bym uprościł to do trzech rzeczy:

1. indiańskie podchody
2. dobranie ciężaru muchy do warunków (przy nimfie) - przy czym lepiej lżej niż ciężej
3. ostrożna prezentacja i dobre "niehałaśliwe" rzuty.

Jeśli w miejscówce stoi ryba i nie spłoszyłeś jej podejściem to pierwszy (dobry i celny) rzut daje Ci 90% szans na branie, drugi 50% a trzeci i następne to już raczej loteria...
C&R ;)

Adrian Tałocha 

Piwa: 1/3
Wysłany: 2015-03-04, 23:42   

Dzięki za dodatkowe sugestie, łowie na takich rzeczkach od lat, podanie muchy nie sprawia mi problemu, uważam że po jednym sezonie na takiej rzece człowiek spokojnie obławia wiekszość miejsc nie zastanawiając sie jak tam rzucić.

Po prostu szukam może innego spojrzenia na temat, znam zasobność tej rzeki i wiem też że jest ona jedną z tych które trochę później startują, za 2 tygodnie ryby powinny juz normalnie reagować.

Po prostu wiedząc, że one tam są wydaje mi się że można złowić ich wiecej odpowiednio dopasowująć metodę i przynętę i tego własnie szukałem. Ostatnie łowienie to 38 na różową glajchę z żyłki, stał na poczatku małego wlewu za przeszkodą w postaci kamienia, wziął po kilkunastu przeprowadzeniach i 2 trzydziestaki na mokrego red taga prowadzonego w klasycznym swingu.

Odpowiedz do tematu