Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
little madman
Autor Wiadomość
live4flyfishing
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-16, 18:11   little madman

Witam,
chciałbym Wam przedstawić mój pomysł na małego streamera z wiewiórczego zonkera.
Do wykonania muchy potrzebny będzie klej np. kropelka i materiały ze zdjęcia

Jest to mój pierwszy step, więc proszę o wyrozumiałość. Na początek mocujemy haczyk w imadle i nicią wiodącą przywiązujemy spanflex (tutaj można zastosować inne materiały np. miedziany drut czy żyłkę)

Następnie przygotowujemy pasmanteryjną tasiemkę. Z kawałka około 6-7cm wycinamy odpowiedni kształt

a następnie zabieramy się za "skubanie" usuwając z tasiemki poprzeczne włókna syntetyku.

Gotową taśmę cieńszym końcem mocujemy do haczyka od strony kolanka i całość wyrównujemy nicią wiodącą.

Kiedy już uporamy się z przywiązaniem taśmy, kolejnym naszym wyzwaniem jest nawinięcie dubbingu. Ja to robię w sposób następujący: nić wiodącą, w tym przypadku UTC o grubości 140, rozdzielam na połowę i między włókna nici wprowadzam polar dubbing. Po równomiernym rozłożeniu materiału całość skręcam i nawijam na haczyk.

Chwilę później używając narzędzia do wyczesywania (hand made), wyczesuję dubbing.

Na tak przygotowany tułów, nawijam wcześniej przygotowaną tasiemkę z pasmanterii.

Kolejny etap to przywiązanie wiewiórczego zonkera. Zabieram się do tego po bożemu, rozpoczynając manewr od przodu, czyli głowy.

Kiedy już nasz zonker jest "przyłapany", układam go równolegle do trzonka haka, lekko naciągając, przy jednoczesnym przewijaniu spanflexem. Czynność ta wymaga precyzji, ale nie jest jakimś ekwilibrystycznym manewrem.

Kiedy już nasz zonker stanie się trwale związany z resztą bałaganu, jakimś ostrym szpikulcem zaczynam wyciąganie tasiemki, która podczas przewijania może się nam zawijać oraz ucinam zbędny kawałek zonkera.

W tym momencie nasza mucha zaczyna przypominać streamera. Brakuje jedynie jeżynki, którą wykonamy również z zonkera. W moim przypadku jest to ten sam materiał, którego użyłem na skrzydło muchy.

Mamy gotową jeżynkę. Nicią wiodącą formujemy kształt główki i przy użyciu szybko schnącego kleju, typu kropelka, przyklejamy oczy 3D.

Chwilkę czekamy i zabieramy się za bug bonda i zalewanie główki.

Staramy się równomiernie i estetycznie rozprowadzić klej. Po zakończonym zabiegu w tempie błyskawicy dosięgamy latarę UV i smażymy nią uformowaną wcześniej główkę.

W tym momencie nasza mucha jest skończona i gotowa do zwodowania. Dodam jeszcze, że po skończonym smażeniu lampą UV, główkę można potraktować odtłuszczaczem w celu usunięcia lepkiej warstwy z jej powierzchni.

Jeśli wszystko wykonaliśmy zgodnie z tymi siedemnastoma przykazaniami nasza mucha powinna wyglądać w ten sposób

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że mój streamer znajdzie w śród Was sympatyków a jego nowo powstałe warianty będą apetycznymi kąskami dla Waszych pstrągów.

PatrykCh 
Patryk Chudzik

uwierzytelnianie: 20089
Piwa: 3/6
Wysłany: 2013-11-16, 18:48   

Super streamer :tak . Na pewno będzie kopiowany w różnych wersjach kolorystycznych i testowany na wiosennych pstrągach :ok Super stepik :piwko
Postaw piwo autorowi tego posta

MT_NY 

uwierzytelnianie: 98765
Piwa: 92/174
Wysłany: 2013-11-16, 19:19   

piękna robota, napewno przyda się step :piwko

Marcin.G 

uwierzytelnianie: 12345
Piwa: 24/44
Wysłany: 2013-11-16, 19:21   

Browarek się należy bez gadania. :piwko

MaciejK 

Piwa: 100/193
Wysłany: 2013-11-16, 19:35   

jak zwykle mistrz! :)

jarekfish69 

uwierzytelnianie: 13110
Piwa: 307/300
Wysłany: 2013-11-16, 19:44   

Dzięki -będziem kopiować i testować :grin: Trzeba tylko odwiedzić zaprzyjaźnioną pasmanterię.

live4flyfishing
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-16, 22:57   

Fajnie, miło mi, że Wam się podoba. W tym sezonie późną wiosną łowiłem tego typu streamerami w Sanie. Miałem naprawdę dobre wyniki, warto pokombinować z różną kolorystyką. Ten który przedstawiam niżej okazał się niesamowicie skuteczny na tęczaki.

Grobôcz 
Zapôlińc skła

uwierzytelnianie: 19283
Piwa: 282/113
Wysłany: 2013-11-17, 16:56   

jarekfish69 napisał/a:
(...) Trzeba tylko odwiedzić zaprzyjaźnioną pasmanterię.

W pasmanterii pytaj o szyfon. Są jego różne warianty szerokości boczku. Te z najcieńszym brzeżkiem to jeden z moich ulubionych materiałów na tułowia pupek. Tak to wyglada
Przepraszam za OT, ale warto chyba ludziom zaoszczędzić czasu na tlumaczenie Paniom z pasmanterii.

Muszka piękna. W grudniu zrobię ctr+c :piwko

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
jarekfish69
Temolo 
Lata mucha kolo ucha

Piwa: 227/280
Wysłany: 2013-11-17, 18:59   

mnie tez się podoba zwłaszcza główka :ok
,Jaxon Mo 11'#4